STATUT
Fundacji „Ocalić Dziedzictwo Kresów Wschodnich”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
-
Fundacja „Ocalić Dziedzictwo Kresów Wschodnich”, zwana dalej „Fundacją”, została ustanowiona przez Olega Chorowca zwanego dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym rep. A nr 128/2019, sporządzonym w dniu 28 stycznia 2019 roku przez notariusz Malwinę Annę Siadak w kancelarii notarialnej w Warszawie, przy ul. Solec 61a lok. 29.
-
Fundacja działa na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 o fundacjach oraz postanowień niniejszego Statutu.
-
Fundacja może posługiwać się tłumaczeniem nazwy na języki obce.
-
Fundacja została ustanowiona na czas nieoznaczony.
-
Fundacja jest apolityczna i nie jest związana z żadnym wyznaniem.
§2
Fundacja z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskuje osobowość prawną.
§3
Siedzibą Fundacji jest Radom.
§4
-
Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów statutowych może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
-
Fundacja może tworzyć oddziały, przedstawicielstwa, zakłady, filie w kraju i za granicą.
-
Fundacja może tworzyć nowe fundacje.
-
Fundacja może przystępować do organizacji międzynarodowych i krajowych na warunkach określonych w statutach tych organizacji, jeżeli nie narusza to zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, w których Polska jest stroną.
§5
-
Fundacja używa pieczęci z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
-
Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.
§6
Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.
§7
-
Fundacja może przyznawać nagrody i wyróżnienia osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji, przyczyniającym się do realizacji jej celów.
-
Fundacja może ustanowić odznaki i medale honorowe.
-
Fundacja może nadawać dla osób fizycznych i prawnych tytuł Honorowego Członka Fundacji Ocalenia Dziedzictwa Kresów Wschodnich. Prawa i przywileje wynikające z przyznanego tytułu ustala Zarząd Fundacji.
Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji
§8
Celem Fundacji jest:
-
prowadzenie działań zmierzających do zachowania i ochrony historycznych zbiorów Państwowego Archiwum Obwodowego w Kijowie, Chmielnickim oraz Żytomierzu dotyczących rodzin polskiego pochodzenia z XVII-XIX wieku;
-
popularyzacja na terenie Rzeczpospolitej Polskiej historycznych zbiorów Państwowego Archiwum Obwodowego w Kijowie, Chmielnickim oraz Żytomierzu dotyczących rodzin polskiego pochodzenia z XVII-XIX wieku i wiedzy na temat ich historii,
-
działanie na rzecz ochrony dziedzictwa polskiego na Ukrainie,
-
podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości i rozwój świadomości narodowej.
§9
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
-
Prowadzenie działań zmierzających do pozyskania i zabezpieczenia kopii dokumentów kluczowej części zbiorów z Państwowego Archiwum Obwodowego w Kijowie, Chmielnickim oraz Żytomierzu na Ukrainie dotyczących ponad stu tysięcy rodzin polskiego pochodzenia z XVII – XIX wieku;
-
Digitalizację kluczowej części zbiorów z Państwowego Archiwum Obwodowego w Kijowie, Chmielnickim oraz Żytomierzu na Ukrainie dotyczącej polskiej ludności – jako forma ochrony przed zniszczeniem oraz udostępnienie przyszłym pokoleniom;
-
Skatalogowanie, usystematyzowanie oraz ułatwienie dostępu do ww. zbiorów oraz ich popularyzacja (potomkowie wspomnianych polskich rodzin mieszkają zarówno w RP jak i w całej Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych etc.);
-
Konserwację wybranej części dokumentów ze zbiorów Państwowego Archiwum Obwodowego w Kijowie, Chmielnickim oraz Żytomierzu na Ukrainie dotyczących rodzin polskiego pochodzenia znajdujących się w fatalnym stanie – jako ochrona przed całkowitym zniszczeniem i zapomnieniem;
-
Przeprowadzanie kwerend genealogicznych dla Polaków w archiwach na Ukrainie, w celu odtworzenia dziejów polskich rodzin na przestrzeni minionych stuleci. Poszukiwanie obecnie żyjących przedstawicieli rodzin polskich na Ukaranie, wznowienia straconych więzi rodzinnych – łączenie rodzin rozdzielonych ze względu na represje;
-
Prowadzenie badań nad historią ludności polskiej oraz jej stanu posiadania na Ukrainie z XVII-XIX wieków. Badania utraconej własności ziemskiej;
-
Publikacja drukiem czasopism, prac naukowych etc. o tematyce genealogiczno-heraldycznej dotyczącej polskiej ludności z Kresów Wschodnich;
-
Prowadzenie konferencji naukowych;
-
Prowadzenie badań nad historią ludności polskiej na Ukrainie.
§10
-
Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może współdziałać oraz wspierać, także finansowo, działalność innych osób i instytucji działających dla osiągnięcia celów zbieżnych z celami Fundacji.
-
Współdziałanie i wsparcie, o którym mowa w ust. 1 powyżej, może mieć charakter wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięcia oraz całkowitego lub częściowego zabezpieczenia zobowiązań powyższych instytucji, organizacji i osób, albo pomocy w uzyskaniu pomocy z innych źródeł.
-
Fundacja może też pozyskiwać środki z funduszy pomocowych instytucji, organizacji i osób, krajowych lub międzynarodowych, oraz współdziałać w tym celu z innymi instytucjami, organizacjami i osobami.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§11
Majątek Fundacji stanowi:
-
fundusz założycielski w kwocie 1.000 (jeden tysiąc) złotych, oraz
-
ruchomości, nieruchomości, prawa majątkowe i niemajątkowe, udziały, papiery wartościowe, środki pieniężne i inne dobra rzeczowe otrzymane i nabyte w czasie działalności Fundacji.
§12
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych właściwymi przepisami.
§13
-
Dochody Fundacji mogą pochodzić w szczególności z:
-
-
krajowych i zagranicznych darowizn, spadków, zapisów,
-
krajowych i zagranicznych dotacji i subwencji oraz grantów,
-
dochodów z majątku Fundacji,
-
odsetek uzyskanych z depozytów bankowych i innych lokat,
-
dochodów ze zbiórek publicznych i imprez publicznych.
-
-
Fundacja nie działa dla osiągnięcia zysku. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana na jej działalność statutową.
-
Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
Przyjęcie darowizny lub spadku nie może powodować przejęcia przez Fundację długów przewyższających wartość mienia przyjmowanego.
§14
Zabrania się:
-
-
Udzielania pożyczek lub zabezpieczeń zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi powyższe osoby pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki, kurateli („Osoby Bliskie”);
-
Wykorzystania majątku Fundacji na rzecz członków organów, pracowników oraz ich Osób Bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie wynika bezpośrednio z celu statutowego;
-
Przekazywania majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich Osób Bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
-
Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
-
Rozdział IV
Organy Fundacji
§15
-
Organem Fundacji jest Zarząd
-
Fundator może wchodzić w skład Zarządu Fundacji.
Zarząd Fundacji
§16
-
Zarząd Fundacji składa się z 1 do 3 osób powoływanych przez przez Fundatora.
-
W przypadku Zarządu jednoosobowego, członek Zarządu pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji.
-
Kadencja członków zarządu trwa 5 lat. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż 1 kadencję.
-
Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
-
złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Fundatora;
-
upływu kadencji;
-
obłożnej, długotrwałej choroby;
-
skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
-
śmierci;
-
odwołania przez Fundatora.
-
Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
-
Tryb działania Zarządu określa niniejszy Statut, a w kwestiach nieuregulowanych regulamin Zarządu uchwalony przez Zarząd.
§17
-
Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
-
Do zadań Zarządu należy w szczególności:
-
-
uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
-
uchwalanie regulaminów,
-
sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
-
prowadzenie polityki kadrowej, w tym ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
-
przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
-
opiniowanie zmian w Statucie,
-
występowanie do Fundatora z wnioskami w sprawie połączenia z inną Fundacją oraz likwidacji Fundacji,
-
-
Zarząd zbiera się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na jeden rok.
-
Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu, przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, a w przypadku braku takiej możliwości listem poleconym na co najmniej 3 dni przed planowanym spotkaniem.
-
O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
-
Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów, jeśli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
-
Zarząd zobowiązany jest co roku przedkładać Fundatorowi roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
-
Członkowie Zarządu mogą być z tytułu pełnienia funkcji wynagradzani. Zasady ich wynagradzania ustala Fundator.
-
Członkowie Zarządu mogą pozostawać w stosunku pracy z Fundacją.
§18
-
W przypadku Zarządu jednoosobowego oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa Prezes Zarządu. W przypadku Zarządu składającego się z dwóch lub większej ilości osób oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa samodzielnie Prezes lub dwaj członkowie zarządu działający łącznie.
Rozdział V
Postanowienia końcowe
-
Zmiana Statutu
§19
-
Zmian w Statucie Fundacji dokonuje Fundator.
-
Zmiana statutu wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
-
Połączenie z inną fundacją
§20
-
Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
-
Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
-
Decyzja w sprawie połączenia podejmuje Fundator.
-
Likwidacja Fundacji
§21
-
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
-
Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator wyznaczając likwidatora.
-
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone na rzecz działających w Rzeczypospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.
-
O likwidacji Fundacji Zarząd niezwłocznie zawiadamia sąd rejestrowy i właściwego Ministra.
§ 22
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd.
_____________________
Oleg Chorowiec
Fundator